Tatry climbing

Luty 12, 2009

Problem taterników z zejściem w rejonie Małołączniaka

Filed under: Zdarzenia i wypadki — tatryclimbing @ 6:51 pm
Tags: , , , ,

W rejonie Małołączniaka (w Tatrach Zachodnich) zabłądziło trzech taterników, którzy w gęstej mgle i zamieci śnieżnej nie potrafili znaleźć bezpiecznej drogi zejścia ze szczytu.
Informacja do centrali TOPR dotarła o godzinie 0:20. Po bezskutecznych próbach naprowadzania telefonicznego zorganizowana zostaje akcja ratunkowa. O godz. 1:50 z centrali wyrusza czteroosobowy zespól ratowniczy. Niestety ze względu na duże zagrożenie lawinowe oraz całkowity brak widoczności ratownicy przeczekują noc w rejonie Suchego Wierch Kondrackiego. O świcie ruszają dalej w kierunku zaginionych. W międzyczasie udaje się ustalić iż poszukiwani przebywają na szczycie Małołączniaka. O godz. 9:43 ratownicy docierają do poszukiwanych. Wszyscy są w ogólnym stanie dobrym – lekko wychłodzeni. Po ogrzaniu i napojeniu poszkodowanych rozpoczyna się sprowadzanie zaginionych na dół do dol.Kondratowej.
O godzinie 13:30 ratownicy i poszkodowani zostali zwiezieni przy pomocy skutera i samochodu terenowego do centrali TOPR w Zakopanem.

Z kroniki TOPR – Adam Marasek

Po północy z 11/12.02 taternicy, którzy wspinali się dnia poprzedniego na Wielkiej Turni zadzwonili do TOPR, że są prawdopodobnie w rejonie Małołączniaka. Jest gęsta mgła ograniczająca prawie do zera widoczność, do tego wiatr, opad śniegu. Mają trudności z orientacją, proszą o pomoc w zejściu na Kondratową. Z Centrali wyruszyła 4-osobowa ekipa ratowników. Po dotarciu na Kondratową ratownicy ramieniem Łopaty próbowali dojść na grań w pobliżu Przeł. pod Kopą Kondracką. Ze względu na duży opad śniegu, silny wiatr , ograniczoną widoczność i duże zagrożenie lawinowe, postanowili w miarę bezpiecznym miejscu zaczekać do świtu, by móc wybrać najbezpieczniejszą drogę podejścia na grań. O godz. 9.40 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc taterników i po ogrzaniu sprowadzili ich na Halę Kondratową i dalej do Kuźnic. Trudną ze względu na warunki akcję ratunkową zakończono o godz. 13.30. Taternikom poza niewielkimi odmrożeniami nic się nie stało.

Źródło: topr.pl

Reklamy

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: