Tatry climbing

31 stycznia, 2010

Lawina w rejonie Świńskiej Przełęczy

Filed under: Zdarzenia i wypadki — tatryclimbing @ 11:23 am
Tags: , , , , ,

Około godz. 15.30 w okolicach Pośredniego Goryczykowego Wierchu, niedaleko Kasprowego Wierchu, zeszła lawina. Przed godz. 20 ratownicy TOPR z pomocą sondy lawinowej natrafili na zasypanego turystę. Niestety, 29-latek nie przeżył śnieżnej nawałnicy.

Jak podawał dyżurny ratownik TOPR Tomasz Witkowski, pod śniegiem przysypana była jedna osoba. Wiadomo było tyle, że lawina zeszła do Kotła Goryczkowego. Ze śniegiem spadły dwie osoby, które na Kasprowy szły od strony Czerwonych Wierchów. Jeden z turystów – 26-latek z Dębicy – wydostał się spod śniegu i zawiadomił ratowników TOPR.

Na miejsce dotarło kilkudziesięciu ratowników. Nad górami zalegała mgła, zapadał zmrok, więc w akcji nie mógł brać udziału śmigłowiec.

Przed godz. 20 ratownicy z pomocą sondy lawinowej natrafili na zasypanego turystę. Niestety, 29-latek nie przeżył lawiny.

W górach od rana sypie śnieg. Obowiązuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Z kroniki TOPR – Adam Marasek

W niedzielę 31.01. doszło do tragicznego w skutkach wypadku lawinowego. Dwóch turystów szło granią z Kondrackiej Przeł. na Kasprowy. Gdy po godz. 15-tej byli w rejonie Świńskiej Przeł. prawdopodobnie spadli z nawisem wyzwalając lawinę, z którą spadli do Świńskiego Kotła. Jeden z turystów częściowo przysypany zdołał się odkopać. Nie mógł znaleźć kolegi, którego jak się później okazało przysypała półtora metrowa warstwa śniegu. W jego telefonie padła bateria, tak, że nie mógł o wypadku powiadomić ratowników. Postanowił po pomoc udać się na Kasprowy. Informacja o wypadku dotarła do ratowników o godz. 16.25. Z rozmowy z turystą wynikało , że do wypadku lawinowego doszło w rejonie Przełęczy nad Zakosy ( turysta podał numer słupka granicznego- jak się później okazało nie ten przy którym doszło do wypadku).
Ratownicy udali się w tamten rejon. Tam dostrzeżono niewielką lawinę i rozpoczęto poszukiwania . A czas uciekał. Gdy się wyjaśniło, że turysta się pomylił ratownicy udali się do Świńskiego Kotła. W trudnych warunkach atmosferycznych i ograniczonej widoczności o godz. 19.40 ratownicy dotarli na miejsce wypadku. Rozpoczęto przeszukiwanie lawiniska. O godz. 19.44 jeden z ratowników natrafił sondą na zasypanego turystę. Po odkopaniu przystąpiono do reanimacji, którą prowadzono do godz. 20.30. Niestety nie przyniosła ona rezultatu. Zwłoki 28-letniego turysty z Katowic przetransportowano do Kuźnic. Wyprawę, w ktorej wzięło udział 24 ratowników zakończono o godz. 22.30. Niestety turyści nie mieli detektorów lawinowych, sond i łopatek, co pozwoliłoby na odnalezienie zasypanego kolegi , przez współtowarzysza wycieczki.

Źródło: topr.pl

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: