Tatry climbing

14 lutego, 2010

Lawina z Małego Kieżmarskiego Szczytu

W niedzielę (14.02) na Małym Kieżmarskim Szczycie w Tatrach Słowackich pod lawiną zginął litewski taternik.

Zejście lawiny obserwowała grupa słowackich taterników. Natychmiast dotarli na jej miejsce. Niestety jeden z litewskich taterników, który wyzwolił lawinę spadł ze śniegiem ok. 300 metrów w dół i zginął na miejscu. O wypadku zostali powiadomieni ratownicy Horskiej Zachrannej Służby.

Dwóch pierwszych razem z psami przyleciało na miejsce wypadku śmigłowcem. Pozostali ratownicy dotarli tam ze schroniska nad Zielonym Stawem. W lawinie nikt więcej nie ucierpiał.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Informacja Horskej záchrannej služby w języku słowackim:

14.2.2010 – Lavínové nešťastie pod Malým Kežmarským štítom

Dnes popoludní došlo pod Malým Kežmarským štítom k pádu lavíny. Lavínu spozorovali náhodní slovenskí horolezci, ktorí sa nachádzali v blízkosti. Okamžite šli na miesto, kde našli jedného postihnutého už bez známok života. Nakoľko nevideli koľko osôb bolo lavínou zasiahnutých, okamžite požiadali o pomoc HZS prostredníctvom tiesňovej linky „18 300“ a začali s prehľadávaním lavínišťa. O súčinnosť bol požiadaný vrtuľník VZZS, ktorý v krátkom čase dopravil dvoch psovodov HZS so psami na miesto nešťastia a následne sa vrátil pre ďalších záchranárov HZS. Tí pokračovali v pátraní. Ďalšia skupina záchranárov postupovala na Chatu pri Zelenom plese z Bielej vody. Medzitým zostúpili dole všetci horolezci, ktorí sa nachádzali v blízkosti miesta nehody. Po vyzistení podrobnejších informácii o nehode vysvitlo, že lavínu uvoľnil jeden z dvojice litovských horolezcov, ktorá liezla v blízkosti Nemeckého rebríka. Prvolezca lavína strhla. Počas pádu sa pretrhlo lano medzi ním a jeho spolulezcom, ktorý zostal na mieste. Ďalší z ich skupiny sa nachádzali v tom čase na Nemeckom rebríku. Všetci boli v poriadku. Záchranári HZS transportovali telo nebohého do doliny a následne do márnice v Ždiari. Záchranné tímy HZS sa vrátili na základňu v Starom Smokovci o 21:15 hod. Tohto roku je to už tretia lavínová nehoda, no žiaľ prvá s tragickým koncom.

Żródło: hzs.sk

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: