Tatry climbing

19 grudnia, 2010

Lawina w Dolinie Białej Wody

W Dolinie Białej Wody w Tatrach Słowackich zeszła lawina, która porwała trójkę Polaków.

W początkowej części Doliny Białej Wody pod Cisówkami znajdowała się większa grupa polskich taterników. Lawina ok. godz. 10 rano porwała trójkę z nich. Dwóch o własnych siłach wydostało się spod śniegu.

Mężczyźni zaczęli odkopywać 25-letnią Polkę, mieszkankę Suwałk. Do wypadku doszło na taternickiej drodze „Lodowa Alicja w krainie czarów”. Informacja o lawinie najpierw dotarła do TOPR, a później słowackich ratowników.

Na miejsce przyleciał śmigłowiec z lekarzem i ratownikami Horskiej Zachrannej Służby. Polka ok. 15 minut spędziła pod śniegiem. Była wychłodzona, miała ranny kręgosłup i inne wewnętrzne obrażenia. Trafiła do szpitala w Popradzie.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Z kroniki TOPR – Adam Marasek

W niedzielę 19.12. o godz. 10-tej wspinający się na lodospadach w Białej Wodzie taternicy zadzwonili do TOPR informując, że przed chwilą zeszła lawina zasypując jedną taterniczkę. Postawiono w stan gotowości załogę śmigłowca, ratowników i psy lawinowe. Powiadomiono równocześnie Horską Służbę o wypadku informując o gotowości ze strony TOPR, do pomocy w akcji ratunkowej. W międzyczasie taternicy odkopali zasypaną koleżankę, która jak się okazało, pod śniegiem nie straciła przytomności. Ratownicy HS, przetransportowali taterniczkę do szpitala w Popradzie. W Tatrach obowiązuje II stopień zagrożenia lawinowego. W związku z silnym wiatrem i wzrostem temperatury należy się spodziewać wzrostu zagrożenia lawinowego. Wiejący z dużą prędkością wiatr, na stokach zawietrznych utworzył sporo poduch nawianego, słabo związanego z podłożem śniegu. Wyżej położone szlaki są zasypane, zawiane a miejscami wywiane do lodu. Nie są to bezpieczne warunki do zimowej wysokogórskiej turystyki.

Źródło: topr.pl

Informacja Horskej záchrannej služby w języku słowackim:

19.12.2010 – Záchranná akcia HZS v Bielovodskej doline pod Tisovkami

Krátko po 10:00 hodine oznámili službe oblastného strediska HZS v Starom Smokovci, kolegovia z poľského TOPRu strhnutie poľských horolezcov lavínou pod Tisovkami v Bielovodskej doline. Oznámenie bolo dosť nezrozumiteľné. Išlo o dvoch horolezcov a jednu horolezkyňu. Horolezci sa svojpomocne vyhrabali z lavíny, ale žena bola po páde v lavíne zranená. O súčinnosť bola okamžite požiadaná VZZS. Na palubu vrtuľníka bol následne nasadený záchranár HZS v Starom Smokovci. Horolezkyňa utrpela poranenie krčnej chrbtice a ďalšie zranenia. Po ošetrení lekárom VZZS bola ihneď transportovaná do nemocnice v Poprade. Toto nešťastie sa stalo v zadnej časti Tisoviek pod horolezeckou cestou „Lodowa Alicja w krainie czarow”. Počas postupu horolezcov pod stenu strmými úsekmi došlo pravdepodobne k odtrhnutiu nafúkaného nánosu snehu, sčasti v lesnom poraste, ale na trávnatom a skalnatom podklade. Rýchlosť pádu bola razantná a horolezkyňu vyhrabali z lavíny pár metrov od cesty. Je možné skonštatovať, že sa to mohlo skončiť aj horšie.

Żródło: hzs.sk

Relacja samych taterników
http://wspinanie.pl/forum/read.php?4,486932

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: