Tatry climbing

2 stycznia, 2011

Śmiertelny wypadek turysty na Kościelcu

Filed under: Zdarzenia i wypadki — tatryclimbing @ 11:08 pm
Tags: , , , , ,

Z kroniki TOPR – Adam Marasek

Niedziela 2.01.2011.

Ratownicy podzieleni na zespoły wyruszyli w poszczególne rejony poszukiwań. O godz. 11-tej z chwilą poprawy pogody do poszukiwań z powietrza włączył się śmigłowiec. O godz. 11.19 z jego pokładu pod Zachodnią Ścianą Kościelca wypatrzono leżące w śniegu ciało. Ratownicy z pokładu śmigłowca desantowali się pobliżu i udali na miejsce wypadku. W kolejnym locie śmigłowiec dowiózł następnych dwóch ratowników. Po dotarciu na miejsce znaleziono plecak turysty a w nim dokumenty. Okazało się, że z Kościelca spadł ponosząc śmierć na miejscu 18-letni mieszkaniec Warszawy Paweł P. a wypadek zdarzył się w godz. rannych.

O godz. 12.10 poinformowano Centralę TOPR, że poniżej wierzchołka Kościelca złamał nogę 26-letni mieszkaniec Andrychowa. Ponieważ załamała się pogoda i śmigłowiec nie mógł dowieźć kolejnych ratowników, w tamten rejon udali się ratownicy będący pod Zach. Ścianą Kościelca. Doszli oni do oczekującego na pomoc turysty i zabezpieczyli go przed utratą ciepła i zsuwaniem.
Kolejni ratownicy dostarczyli sprzęt i środek transportu. Wykorzystując chwilową poprawę pogody śmigłowiec dowiózł w pobliże kolejnych ratowników i potrzebny sprzęt. Niestety ze względu na kolejne załamanie pogody nie dało się wykorzystać do dalszych działań śmigłowca. Rozpoczęto trudny transport rannego w dół. Ekipa ratunkowa wraz z rannym dotarła do Murowańca przed godz. 19-tą. Stamtąd samochodem przewieziono rannego do szpitala.

Źródło: topr.pl

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: