Tatry climbing

4 stycznia, 2011

Śmiertelny wypadek turysty między Świnicą a Zawratem

Filed under: Zdarzenia i wypadki — tatryclimbing @ 4:57 pm
Tags: , , , , , , ,

wtorek, 04 styczeń 2011
W dniu dzisiejszym były kontynuowane poszukiwania turysty z Wrocławia Marcina P. lat 21, który samotnie wybrał się na wycieczkę w góry 28 grudnia 2010r.

O fakcie jego zaginięcia ratownicy TOPR zostali powiadomieni 1 stycznia br. przez policję z Wrocławia. W trakcie prowadzonych w tym dniu czynności sprawdzających ustaliliśmy, że poszukiwany nie meldował się w żadnym ze schronisk tatrzańskich, a ostatni raz kontaktował się z bliskimi 28 grudnia ok. godz. 9:25.

Następnego dnia, na poszukiwania w góry wyruszyło kilkunastu ratowników. W trakcie tych poszukiwań natrafiono na ciało innego turysty, który spadł z Kościelca, 18 letniego Pawła P. z Warszawy. Tego dnia, około południa udało się nam uzyskać bardzo cenną informację o tym, że poszukiwany Marcin P. w dniu 28 grudnia ok. godz. 13:00 był na Świnicy. Dzięki tej informacji wczorajsze poszukiwania zawężono do rejonu: od Świnicy do Zawratu. Niestety w dniu wczorajszym ze względu na słabą widzialność nie było możliwości dokładnego przeszukania wspomnianego terenu.
Dzisiaj, przy znacznie lepszej pogodzie ratownicy udali się ponownie w ten sam rejon i ok. godz. 10:50 patrol pieszy przeszukujący Dolinkę pod Kołem odnalazł ciało poszukiwanego. Turysta spadł z trawersu pomiędzy Świnicą, a Zawratem, prawdopodobnie z okolic Niebieskiej Turni, ponosząc śmierć na miejscu. Ciało turysty zostało przetransportowane śmigłowcem do Zakopanego.

Źródło: topr.pl

W Dolince pod Kołem w rejonie Świnicy ratownicy TOPR odnaleźli zwłoki. To prawdopodobnie poszukiwany od kilku dni turysta z Wrocławia. Był wyposażony w raki, miał bardzo ciężki plecak.

Przypomnijmy: 21-latek z Wrocławia pod koniec grudnia przyjechał do Zakopanego. Jego telefon komórkowy logował się w Tatrach. 28 grudnia mężczyznę spotkał przypadkowy turysta na szczycie Świnicy.

Dziś po godz. 10 ratownicy odnaleźli zwłoki w Dolince Pod Kołem, która położona jest na południowych stokach Świnicy.

– Upadek nastąpił najprawdopodobniej z okolic trawersu miedzy Świnicą a Zawratem. Turysta mógł spaść nawet ok. 300 metrów. Do wypadku doszło prawdopodobnie tego dnia, gdy był widziany ostatni raz na Świnicy – powiedział Piotr Konopka, ratownik TOPR. – Dostrzegli go ratownicy patrolujący Dolinkę pod Kołem, ze śniegu wystawała częściowo jego ręka. Miał przyzwoite raki i bardzo ciężki plecak, który nie pomaga w wędrówce w trudnym terenie. Odcinek między Świnicą a Zawratem jest na tyle trudny, że w takich warunkach nawet taternicy muszą bardzo uważać. Ten kto jest mniej doświadczony, może mieć potężne trudności.

Śmigłowiec TOPR przetransportował zwłoki do szpitala. Policjanci dokonają ostatecznej identyfikacji zwłok.
To kolejna w ostatnich dniach tragedia w Tatrach. W niedzielę pod Kościelcem zginął 18-latek z Warszawy.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: