Tatry climbing

9 stycznia, 2012

TOPR pomógł biwakującym turystom w rejonie Jarząbczego Wierchu

Filed under: Zdarzenia i wypadki — tatryclimbing @ 7:29 pm
Tags: , , , ,

Na głównej grani Tatr Zachodnich trwa akcja ratowników TOPR, którzy wyruszyli na pomoc trzem biwakującym w rejonie Jarząbczego Wierchu (2137 metrów n. p. m.) turystom. To kolejny w ostatnich dniach przypadek, gdy atak zimy zaskoczył w Tatrach turystów.
Akcja prowadzona jest w trudnych warunkach, przy padającym śniegu, trzecim stopniu zagrożenia lawinowego.

Jak informuje Tomasz Wojciechowski, dyżurny ratownik TOPR, turyści utknęli w rejonie Jarząbczego Wierchu. Grupa ratowników właśnie dociera na miejsce. Turyści są dosyć dobrze wyposażeni (namioty, śpiwory i turystyczne kuchenki), ale w pogarszających się warunkach nie są w stanie zejść na dół.

– To kolejna tego typu akcja. W ostatnich dniach pomagaliśmy turystom w Dol. Pańszczycy i w rejonie kopy Kondrackiej – informuje Tomasz Wojciechowski, dyżurny ratownik TOPR.

Przypomnijmy, że w Tatrach obowiązuje zakaz biwakowania.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl

Z kroniki TOPR – Adam Marasek

W dniu 9.01. o godz. 7.25 do TOPR zadzwonił jeden z turystów z informacją , że od dwóch dni z dwoma kolegami biwakują na grani pomiędzy Jarząbczym a Kończystym Wierchem. Jest mgła, zerowa widoczność , silny wiatr, intensywny opad śniegu. W takich warunkach boją się schodzić, proszą o pomoc. Z Centrali z pomocą pospieszyła 5-cio osobowa grupa ratowników. W bardzo trudnych warunkach o godz. 14.25 ratownicy dotarli do oczekujących na pomoc turystów. Asekurując rozpoczęto ich sprowadzanie . Cała ekipa zeszła do Chochołowskiej i dalej samochodem została przewieziona do Zakopanego. Turyści wędrując granią wokół Dol. Chochołowskiej zostali w nocy na pierwszym biwaku zaskoczeni gwałtownym pogorszeniem warunków. Postanowili poczekać jeszcze dzień i noc na biwaku licząc na poprawę warunków. Niestety pogoda nie dała im takiej szansy i konieczna była pomoc ratowników.

Źródło: topr.pl

Dodaj komentarz »

Brak komentarzy.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Blog na WordPress.com.

%d blogerów lubi to: